rozbiórka budynku formalności

Rozbiórka budynku lub obiektu budowlanego


Obowiązki właściciela obiektu przed dokonaniem wyburzenia.

Przystępując do rozbiórki budynku lub obiektu budowlanego czasem również trzeba wykonać szereg formalności, aby nie dopuścić się „samowoli budowlanej”. Jakie kroki należy podjąć przed wyburzeniem/rozbiórką budynku lub budowli określa Art. 30b i 31, Prawa budowlanego.

Jakich formalności wymaga twoja rozbiórka.

Rozbiórka obiektów bez formalności:

  • Obiekty i urządzenia budowlane, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę
  • Budynki i budowle zlokalizowane na terenach zamkniętych ustalonych decyzją Ministra Obrony Narodowej

Rozbiórka obiektów ze zgłoszeniem:

  • Budynki i budowle o wysokości poniżej 8m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa ich wysokość

Rozbiórka obiektów z pozwoleniem:

  • Budynki i budowle wpisane do rejestru zabytków oraz objęte ochroną konserwatorską
  • Wszystkie obiekty które zostały ujęte w punktach powyżej

Zamierzając dokonać rozbiórki wraz ze wzniesieniem nowego budynku, należy wystąpić od razu z wnioskiem o pozwolenie na budowę w którym należy zaznaczyć chęć rozbiórki.

Roboty zabezpieczające i rozbiórkowe można rozpocząć przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę lub przed dokonaniem zgłoszenia, jeśli mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia. Nie zwalnia to jednak z bezzwłocznego uzyskania decyzji lub zgłoszenia.

Organem administracji architektoniczno-budowlanej odpowiednim do rozpatrzenia sprawy jest:

  • starostwo powiatowe
  • urząd wojewódzki
  • urząd dzielnicowy m.st. Warszawy
  • urząd miasta na prawach powiatu

Zgłoszenie rozbiórki. Krok po kroku.

W zgłoszeniu należy określić zakres, miejsce i sposób wykonywania rozbiórki. Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa określił wzór formularza zgłoszenia rozbiórki. Do wniosku dołącza się zgodę właściciela obiektu budowlanego lub jego kopię.

Zgłoszenia należy dokonać co najmniej 21dni przed datą rozpoczęcia rozbiórki, ponieważ w tym terminie organ może wnieść sprzeciw, w drodze decyzji. W tym czasie organ może również wezwać do uzupełnienia zgłoszenia. Czas na uzupełnienie przerywa bieg terminu. Jeżeli w terminie 21 dni organ nie wzniesie sprzeciwy, oznacza to uzyskanie „milczącej zgody” i można przystąpić do robót rozbiórkowych. Można rozpocząć wcześniej pod warunkiem, że urząd wyda zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu.

Organ może nałożyć obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę obiektów które prawnie tego nie wymagają, jeśli rozbiórka tych obiektów:

  • Może wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych, warunków sanitarnych oraz stanu środowiska
  • Wymaga zachowania warunków, od których spełnienia może być uzależnione prowadzenie robót związanych z rozbiórką

Organ może żądać, przedstawienia danych o obiekcie budowlanym lub dotyczącym prowadzenia robót rozbiórkowych.

Pozwolenie na rozbiórkę. Krok po kroku.

Rozbiórkę można rozpocząć dopiero po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę. Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa określił wzór formularza pozwolenia na rozbiórkę.

Do wniosku załączamy:

  • zgodę właściciela obiektu budowlanego lub jej kopię;
  • szkic usytuowania obiektu budowlanego;
  • opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych;
  • opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia;
  • pozwolenia, uzgodnienia, opinie i inne dokumenty, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw, lub kopie tych pozwoleń, uzgodnień, opinii i innych dokumentów – nie dotyczy to uzgodnień i opinii uzyskiwanych w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000;
  • projekt rozbiórki lub jego kopię – w zależności od potrzeb.

W skrócie. Rozbiórka budynków lub obiektów budowlanych może wymagać zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę. Warto zapoznać się z artykułem 30b i 31, Prawa budowlanego lub zajrzeć na stronę Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy gov.pl. Tam można znaleźć wzory wszystkich niezbędnych wniosków.

Po więcej zapraszam na Bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *