Adaptacja projektu gotowego


Czym jest projekt gotowy / projekt typowy / projekt katalogowy

Projekt gotowy to nic innego jak gotowa dokumentacja zawierająca część architektoniczno-budowlaną i techniczną budynku. Projekt taki można kupić w wielu, znanych lub mniej znanych, biurach specjalizujących się w tego typu projektach. Nie jest to jednak pełna dokumentacja projektu budowlanego i nie jest wystarczająca, żeby uzyskać pozwolenie na budowę. Potrzebna jest adaptacja projektu gotowego.

adaptacja projektu gotowego

Wady i zalety projektu gotowego

Główną zaletą jest cena projektu gotowego. Zakup i adaptacja projektu gotowego są zwykle średnio o 50% niższe niż zlecenie projektu indywidualnego. Jest to również szybsze rozwiązanie. Jednak nie idealne. Projekt gotowy jest powtarzalny, sprzedawany wielokrotnie więc nigdy nie będzie unikatowy. Z zasady jest projektem uniwersalnym więc ma pasować do jak największej ilości lokalizacji, co niestety nie zawsze jest korzystne dla inwestorów. Często elementy konstrukcyjne są przeszacowane np. fundamenty są szersze niż wymagałyby tego warunki gruntowe na danej działce, ilość zbrojenia jest większa niż potrzeba, a elementy więźby dachowej są przewymiarowane itp. Przecież inne wymagania mają działki położone w górach a inne na równinach… Ciężko zrobić coś co będzie pasować do każdej lokalizacji. Sam koszt projektu gotowego na etapie projektowym może i jest niższy niż koszt projektu indywidualnego, ale na etapie realizacji może się okazać, że stracimy dużo więcej pieniędzy niż zaoszczędziliśmy na projekcie.

Projekt gotowy już wybrany, co jeszcze warto wiedzieć przed jego zakupem

Przed zakupem zawszę trzeba zorientować się co na temat zabudowy na działce mówi Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (skrót. MPZP) lub w przypadku jego braku, wystąpić z wnioskiem o wydanie Warunków Zabudowy. Tam znajdziemy informację określające charakterystyczne parametry zabudowy na naszej działce takie jak np. kąt nachylenia dachu, szerokość elewacji itp. Może się okazać, że wybrany przez nas projekt gotowy nie spełnia wymagań MPZP. MPZP jest uchwałą rady gminy, aktem prawa miejscowego. Skoro coś jest niezgodne z MPZP to jest niezgodne z prawem. Należy o tym pamiętać, ponieważ wprowadzanie w projekcie gotowym zmian mających na celu dostosowanie go do wymogów MPZP wiąże się z kosztami. Za Plan Miejscowy i Warunki Zabudowy odpowiada urząd gminy, tam należy szukać informacji na ich temat.

Warto też zastanowić się jak dom będzie zlokalizowany na działce pod względem stron świata, nasłonecznienia i walorów widokowych. Domy gotowe oferowane są w formie odbić lustrzanych, może właśnie takie ułożenie będzie bardziej odpowiednie.

Projekt gotowy to nie wszystko. Pozostałe potrzebne dokumenty

Przed przystąpieniem do inwestycji należy zlecić geodecie wykonanie mapy do celów projektowych oraz wykonać badania podłoża gruntowego. To drugie polecam zlecić dopiero po kontakcie z architektem. Zwykle projektant konstrukcji który będzie odpowiedzialny za adaptację projektu pod kątem konstrukcji, wskazuje miejsca, gdzie należy wykonać odwierty. Potrzebne będą też warunki przyłączeniowe uzyskane u gestorów sieci, czym zwykle już też zajmuje się biuro architektoniczne.

Po co właściwie jest adaptacja projektu gotowego

Adaptacja projektu gotowego to dostosowanie go do konkretnych warunków lokalizacyjnych wraz z umiejscowieniem na działce. Dopiero architekt wykonujący adaptację przygotowuje ostatnią składową projektu budowlanego – projekt zagospodarowania działki lub terenu, niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę. Lokalizuje budynek na mapie do celów projektowych, opisuje jego zgodność z założeniami MPZP, zajmuje się instalacjami zewnętrznymi (uzbrojeniem terenu) na działce, nasłonecznieniem, obszarem oddziaływania oraz układem komunikacyjnym. Wprowadza zmiany w projekcie gotowym, o ile jest to niezbędne lub wymagane ze strony inwestora. Przeprowadza też inwestora przez cały formalny proces projektowy, począwszy od uzyskiwania warunków przyłączeniowych, wyłączenie działki z produkcji rolnej, uzgodnień projektowych z konserwatorem, po złożenie dokumentacji w odpowiednim organie i uzyskanie pozwolenia na budowę.

Podsumowując. O co chodzi w adaptacji projektu gotowego


W skrócie: architekt wykonujący adaptację projektu gotowego wykonuje projekt zagospodarowania działki, nanosząc budynek na mapę do celów projektowych, opisuje jego zgodność z przepisami prawa miejscowego, uzupełnia pod względem komunikacji i uzbrojenia terenu. Sprawdza założenia projektowe projektu gotowego i nanosi w nim ewentualne zmiany. Przeprowadza również inwestora przez cały formalny proces etapu projektowego.


Po przeczytaniu opisu jednak stwierdzasz, że projekt gotowy i jego adaptacja nie są dla Ciebie, nie szkodzi, możesz skorzystać z oferty projektu indywidualnego.

Znasz już ofertę projektu indywidualnego i nadal nie wiesz co wybrać… może pomogą konsultacje.


A2 ARCHITEKTURA Architekt Świdnica

Architekt Świdnica Wałbrzych Świebodzice Kobierzyce Sobótka Dzierżoniów Pieszyce Projekt indywidualny – Adaptacja projektu – Przebudowa

Biuro projektowe Świdnica Wałbrzych Świebodzice Kobierzyce Sobótka Dzierżoniów Architekt adaptujący – Zmiana sposobu użytkowania

Pracowania architektoniczna A2 ARCHITEKTURA